Ekonomika

Slovenské výrobky zlacnejú ak ich začneme kupovať

Na jednej strane stále počúvame o tom, že treba kupovať slovenské potraviny, oblečenie a iné výrobky. Na strane druhej, je ich cena väčšinou omnoho vyššia, ako za dovážaný tovar. Nie je to samozrejme stopercentná pravda. Niektoré produkty zo Slovenska sú i lacnejšie. Avšak vo väčšine prípadov, hovoríme skôr o prvej spomínanej možnosti.

dobytek
 
Vyššie ceny slovenských potravín si môžeme všimnúť najme na mäse a mliečnych výrobkoch. Môžu za to viaceré faktory, avšak najme to, ako sú slovenskí poľnohospodári dotovaní štátom. Tak napríklad dotácie na liter mlieka sa pohybujú v rozmedzí od tridsať do päťdesiat centov. Presnú sumu je ťažké uviesť, pretože sa tieto dotácie stále menia a ku konkrétnym číslam sa len tak nedostanete. Predajná cena za liter mlieka sa pritom v súčasnosti pohybuje okolo tridsiatich troch centov. Možno si hovoríte, že farmári sú predsa aj tak v pluse. Do úvahy však musíme brať obrovské náklady na starostlivosť o zvieratá. Poplatky za krmivo, seno, veterinárne lieky a to sme ešte nezapočítali platy zamestnancov a financie za energie. Ďalším dôležitým faktom je to, že v zahraničí sú finančné dotácie od štátu omnoho vyššie. Napríklad v takom francúzsku, štát prispieval na liter mlieka euro a nejaké centy. Ak si predstavíte, že farmári predali liter mlieka za určitú cenu, ku ktorej si prirátali túto dotáciu, je logické, že zahraničné produkty sú jednoducho lacnejšie.
 
V prípade mäsa zas hovoríme o prísnych bezpečnostných a hygienických normách. Na jednej strane je to určite pozitívne, pretože človek vie, že si kupuje kvalitné a hlavne bezpečné produkty. Prísne zákony však opäť obmedzujú chovateľov, pretože musia na chod svojich fariem vynakladať omnoho viac financií.

mléko
 
Problémom je to, že väčšina Slovákov, si zo svojho platu nemôže dovoliť  kupovať drahšie potraviny. Preto musíme siahnuť po tých lacnejších, a to aj za cenu toho, že ide o menej kvalitné produkty. Pokiaľ by sme však vo veľkom začali nakupovať naše slovenské potraviny, časom, by sa ich cena začala postupne zvyšovať. Farmári, by mali totiž z predaja vyšší zisk a tým pádom, by mohli svoje výrobky predávať lacnejšie. 

Back To Top