Hobby

Kedy je už hobby na škodu?

Každý má iný sen. Po väčšine je však reálny a uskutočniteľný. Neraz sa nám ho nedarí plniť, no nič si z toho nerobíme. Mnohý ľudia vedia tento neúspech premeniť na hobby, ktorým sa príjemne zrelaxujú a odpútať od každodenných nepríjemností.

  • Ak sa príliš nezapodievate trávením svojho voľného času, lebo viete, že sa budete venovať svojím záujmom, mali by ste spozornieť. Hobby ako také by malo byť iba doplnkom vo vašom živote. Určite by ste ho nemali stavať na rovnakú úroveň ako rodinu, kamarátov, či obyčajný život. K nemu patrí aj nuda a vymýšľanie, čo budete robiť. Neraz vás môže hobby obmedzovať a vy sa kvôli nemu stávate monotónnym a predvídateľným. A to by nikto nechcel.

focení

  • Čomu sa to vlastne venujete? Otázka, ktorá môže polichotiť, ale aj uraziť. Ak sa venujete celou svojou dušou hraním videohier, verte, že sa s tým nebudete chcieť chváliť v práci. Taktiež zbieranie novín a ich hromadenie nemá v sbe čaro, vďaka ktorému by ste sa osobnostne posúvali vpred. Samozrejme, že nemusíte na sebe dvadsaťštyri hodín denne pracovať. No je rozdiel medzi oddychom a záujmami, ktoré beriete vážnejšie. Tie musia mať aj nejakú hodnotu nie len pre vás, ale aj pre iných nadšencov. Prečo? Aby ste sa mohli zlepšovať v tom, čo vás baví.

  • Možno to aj preháňate. Ako to vedieť? Ak stále staviate všetko za vaše sny. Ak napríklad chcete preraziť ako nový autor bestsellerov, asi by ste nemali najprv opustiť svoju prácu. Mať písanie ako hobby je krásne, no treba myslieť v prvom rade na realitu. Nepripisujte zvýšenú hodnotu veciam, ktoré vás neživia a nie ste si nimi taký istí.

vlna

  • V prípade patologickej závislosti hovoríme, ak sa venujete svojim záľubám viac, ako je zdravé. Gambling, surfovanie na internete či bezvýznamné cestovanie to všetko sa môže zapísať do tejto kategórie. Väčšinou ide o aktivity, ktoré nevyžadujú až takú angažovanosť a pri tom sú únikom. Samozrejme, o tom sú hobby. No pri stávkovaní je to stonásobne prevýšené a na to, aby ste sa cítili dobre, potrebujete stimuly z vonku. Nezakrývajte to, čo vás trápi činnosťami, ktoré problémy nevyriešia.

Back To Top